Hürriyet Hakkımızdır Treni


Hürriyet Hakkımızdır Treni 2011 yılında 3’üncü yolculuğunu yapmış ve 7 bölgede 25 şehri ziyaret ederek 12 Haziran seçimleri öncesinde “Türkiye Ne İstiyor?” sorusuna yanıt aramıştır. Toplam 32 günde 594 saat yollarda kalan ve 8054 kilometre yol kat eden Hürriyet Treni, etkinlik yaptığı şehirlerde ziyaretçilerine 12 Haziran seçimlerinden sonra nelerin değişmesini istediğini sormuş, elde ettiği verileri her gün kamuoyuyla paylaşmıştır.

Hürriyet Hakkımızdır Treni ayrıca Kayseri’den Edirne’ye, Erzincan’dan Balıkesir’e, Samsun’dan Manisa’ya, Diyarbakır’dan İzmir’e, Tatvan’dan Uşak’a, Adana’dan Kars’a, içinden demiryolu geçen 25 şehre Hürriyet yazarlarının yanı sıra Türkiye’nin sorunlarına duyarlı aydınları ve gazetecileri taşımıştır.


Hürriyet Hakkımızdır Treni kapsamında, Pınar Kido Çocuk Tiyatrosu, her durakta “Nasreddin-İnadın Sonu” adlı çocuk oyununu sahnelemiş; Zil Zurna Perküsyon Grubu tren müziklerinin yanı sıra, çocuklarla beden perküsyonu atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Eğitim alanında Türkiye’nin en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), her durakta “çocuklarla haklar atölyesi” düzenleyerek hakları konusunda bilgilendirmiş, DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu), deprem gerçeğine dikkat çekmek ve deprem eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla  “deprem simülasyon vagonu” kurmuştur.

Ayrıca kadınların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için ünlü erkeklerin yer aldığı ve Hürriyet 2011 Yeni yıl ekinde yayınlanan fotoğraflardan oluşan “Zordur Kadın Olmak” sergisi ve “Türkiye’nin Kadın Erkek Eşitliği Karnesi”ni anlatan bir  sergi de her kentte izleyiciye sunulmuştur. Hürriyet muhtarlara verdiği aile içi şiddet eğitimiyle kampanyasını ve Haklı Kadın Platformu çalışmalarını da trene taşımıştır.

Trende, Türkiye Futbol Federasyonu da ilk kez yer almış “Herkes İçin Futbol” (HiF) programını uygulamıştır. Doğan Haber Ajansı tren duraklarından ulusal ve yerel medyaya haber geçmiş, CNN Türk özel yayınlar yapmış, Pegasus Havayolları ise konukları Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırarak Hürriyet Hakkımızdır Treni’ne destek olmuştur.