Haklı Kadın Platformu


Hürriyet Gazetesi, 2011 yılında yeni bir sosyal sorumluluk projesine başlamış; Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Sabancı’nın girişimiyle, 41 sivil toplum örgütünü, akademisyen, gazeteci-yazar, iş kadını, hukukçu ve sivil toplum temsilcisi binlerce bireyi bir araya getiren Haklı Kadın Platformu’nun kuruluşuna öncülük etmiştir.

Bugün çatısı altında toplanan dernek üyelerinin ve bireylerin toplam sayısı 100.000’i bulan Haklı Kadın Platformu, kadınların parlamentoda erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini; şiddetin her türlüsünden korunmasını; istihdamda hak ettikleri yeri bir an önce almasını; onları ayrımcılıktan koruyacak yasaların hayata geçirilmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını sağlamak için çalışmalar yapmayı amaçlamıştır.


İlk iş olarak, Haziran 2011’de gerçekleşen genel seçimlere daha fazla kadın adayın katılabilmesi için seçmene ve parti liderlerine çağrı yapan Haklı Kadın Platformu, aday adaylarının açıklanmasından sonra, eşitlikçi demokrasiye yakışır sayıda kadın aday olmamasını eleştiren açıklamalar yapmış, seçimlerden sonra ise kadınların yaşadığı hayal kırıklığını yine parti liderlerine ve yeni hükümete yaptıkları açıklamalarla iletmiştir. Bir önceki döneme kıyasla TBMM’de temsil edilen kadın vekil oranı yüzde 9’dan yüzde 14’e yükselse de  bu oranın gerçek demokrasi hedefinin gerisinde kaldığını vurgulamıştır.

Fatma Şahin’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olmasından sonra başlayan “Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair” kanun tasarı taslağının hazırlanması çalışmalarına katılan Haklı Kadın Platformu, taslağa şekil verilmesinde aktif rol oynamıştır.

Kurulduğundan bu yana kadınlara yönelik ayrımcılıkla ilgili konularda kamuoyu oluşturan açıklamalar yapan, etkinlikler gerçekleştiren Haklı Kadın Platformu, pek çok sivil toplum kuruluşu ve platform, ayrıca ilgili bakanlıklarla işbirliği içinde çalışmalarına devam etmektedir.

www.haklikadinplatformu.org