Yazılı Basın

HÜRRİYET GAZETESİ

Hürriyet Gazetesi kurulduğu 1948 yılından bu yana Türk basının lider kuruluşu olarak habercilik yolculuğunu sürdürmektedir. Bu başarının arkasında, evrensel basın ilkeleri ekseninde sürdürülen doğru, güvenilir,tarafsız habercilik anlayışı yatmaktadır.

Hürriyet gündem oluşturma gücünü, ekonomiden politikaya, magazinden spora hayatın her alanını kapsayan haberlerinden ve etkin yazar kadrosundan alır.

Türk basınında daima yeniliklerin, modern hamlelerin öncülerinden olan Hürriyet, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılı basındaki gücünü dijital alana da aktarmış ve burada da liderliği ele almıştır. 20 yılı aşkın süredir yayın yapan hürriyet.com.tr sayesinde güvenilir haberler çok daha hızlı şekilde milyonlara ulaşmaktadır.

Hürriyet kadroları tarafından üretilen haberler gazete, hürriyet.com.tr ve sosyal medya üzerinden haftanın 7 günü, 24 saat izlenebiliyor. Bu sayede internet ortamındaki ‘haber kirliliğinde’ kaybolmak istemeyen okurlar Hürriyet’i en güvenilir liman olarak görüyor. Aynı şekilde reklam verenler de bu gerçekten hareketle, hedef kitlelerine ulaşmak için Hürriyet’i tercih ediyor.

HÜRRİYET İK & YENİ EKONOMİ

25 yıldır Hürriyet ile Türkiye baskısı her Pazar günü dağıtılan Türkiye’nin tek insan kaynakları gazetesi Hürriyet İK, büyük girişimlerin konuşulduğu, teknolojinin ön plana taşındığı yeni dünya düzeninde de değişimin adı oldu. Gelişen yeni dünya dinamikleri ve ekonominin dijital yeniliklerle birlikte geçirdiği dönüşüm, Türkiye’nin tek insan kaynakları gazetesi Hürriyet İK’da da büyük bir değişimi beraberinde getirdi. “Hürriyet İK & Yeni Ekonomi” adıyla yenilenen gazete Pazar günleri insan kaynakları ve yeni ekonomiye dair önemli içerikleriyle gündemi belirlemeye başladı. Hürriyet İK & Yeni Ekonomi” gazetesi 2020 yılı Haziran ayına dek yayın hayatına devam etmiştir.

HÜRRİYET KİTAP SANAT

Hürriyet Kitap Sanat 3 Şubat 2017 tarihinden beri her hafta edebiyat ve sanat dünyasının nabzını tutan içeriğiyle okurlarla buluşuyor. Her cuma yeni kitapları, edebiyat dünyasının en son eserlerini tanıtan, değerlendiren; müzikten baleye, resme ve heykele, fotoğrafçılıktan mimariye kadar sanatın, yaratıcılığın her alanına uzanan Hürriyet Kitap Sanat, yayınlandığı ilk günden itibaren hem okurların, hem de edebiyat-sanat dünyasının otorite isimleri ve kurumları tarafından takip edilen bir kaynak oldu. Edebiyat, caz, klasik müzik, plastik sanatlar, mimari, sinema ve tiyatro yazılarında Doğan Hızlan, A.Ömer Türkeş, Metin Celâl, Haydar Ergülen, Ömer Erdem, Fatih Özgüven, Ayşegül Sönmez, Elif Türkölmez, Efnan Atmaca, Murat Özer, Sevin Okyay, Yücel Kayıran, Burcu Pelvanoğlu, Eda Solmaz, Fırat Karadeniz, Elvin Vural, Evrim Altuğ, İhsan Yılmaz, Bahar Çuhadar, Erkan Aktuğ gibi alanında uzman isimlerin imzaları yer alıyor. Yeni yayımlanan kitaplardan sergilere, tiyatro oyunlarına ve konserlere kadar sanat dünyasının bütün renklerini okuruna yetkin imzaların yorumlarıyla ulaştırarak rakipsizliğini kısa sürede kanıtlamıştır. Hürriyet Kitap Sanat’ın başarısının arkasındaki en önemli değerleri; yazı işlerinin içeriğine oluşan güven, zenginlik, haber/reklam oranının optimum seviyede tutulmasıdır. Bu yönüyle gazetenin prestijine yaptığı katkıyı tüm Türkiye’de tirajla da desteklemektedir.

HÜRRİYET GÖSTERİ DERGİSİ

Hürriyet Gösteri 40 yılı aşkın süredir edebiyat/sanat türlerinin en yeni ve en güçlü örneklerini yayınlayan bir sanat/edebiyat dergisidir. Hazırladığı dosyalarla da, dünden bugüne edebiyat/sanat tarihinin referans dergisi olma özelliğini taşımaktadır.

Güncelin izinde, bu alandaki tanınmış kişilerin, uzmanların, yazarların, akademisyenlerin katkıları ile dosyalar gerçekleştirmektedir.

Hürriyet Gösteri’nın yayın politikasının önemli kurallarından biri, günümüzü yarına taşımaktır. Ayrıca her kuşağın sesini duyurmak, eski ustalar kadar yeni yeteneklerin çalışmalarını da  okura iletmek ilk günden itibaren derginin uyguladığı bir anlayıştır.

Doğan Hızlan’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı derginin amacı bugünün  okuru kadar, yarının okurunu da estetik bir bütünlükte tatmin etmektir.

HÜRRİYET KİTAP

1948 yılından bugüne dek Türkiye’nin günlük siyasi ve toplumsal haber ihtiyacını kesintisiz olarak gideren Hürriyet Gazetesi, Hürriyet Kitap projesiyle var olan arşiv gücünü ve iletişim kanallarını geniş kitlelere aktarmayı sürdürüyor. Hürriyet Kitap; bu kapsamda Türk insanının kitap okuma, bilgiyi kullanma ve sosyal gelişimine de ciddi katkı sağlayarak, oluşturduğu sosyal sorumluluk projeleri ve dijital kimliği ile fark yaratıyor.

HÜRRİYET KELEBEK 

Magazin ve yaşam gazetesi “Kelebek”, okurlarını gündelik hayatın stresinden uzaklaştırarak hayatlarına renk katacak içerikler sunmaktadır. Güzin Abla, Savaş Özbey, Onur Baştürk, Ömür Gedik, Orkun Ün, Cihan Şensözlü gibi kalemlerin yazar kadrosunu oluşturduğu Kelebek, magazinden modaya, gece hayatından televizyon dünyasına kadar pek çok konuda en güncel haberleri okurlarıyla buluşturmaktadır.

HÜRRİYET CUMARTESİ

Cumartesi günleri insanların aileleriyle, çocuklarıyla, arkadaşlarıyla planlar yaptığı, alışverişe çıktıkları, kurslarına gittikleri, kültür sanat aktivitelerine katıldıkları, dışarıda yemek yedikleri, kent hayatına katıldıkları bir gün. Hürriyet Cumartesi de Uğur Vardan, Savaş Özbey, Tolga Akyıldız, Bahar Çuhadar, Neslişah Şatıroğlu gibi alanında uzman isimlerle ve deneyimli muhabir kadrosuyla okurlarına rehber oluyor. Sinemadan müziğe, tiyatrodan kitaba, stilden sanata, çocukla yapılabilecek aktivitelerden yemek önerilerine bir kültür sanat, alışveriş ve etkinlik ajandası olarak yayımlanıyor. Ancak geçen yıl pandemi nedeniyle evlere kapandık. Bu nedenle Hürriyet Cumartesi pandemide, evde vakit geçirmek için ailece yapılabileceklere, eğlenceli ve geliştirici etkinliklere, önerilere fazlasıyla yer verdi; yemek tarifleri, beslenme ve egzersiz önerileriyle öne çıktı. Aynı zamanda fiziksel ve ruhsal sağlık açısından önemli pek çok tavsiyeyi uzmanlarından alarak okurlarıyla paylaştı. Sonuç olarak Hürriyet Cumartesi ister kent yaşamında ister evde, uzmanından önerileri, ‘en iyiler’ listeleri, özel söyleşileri ve yazarlarıyla, ayrıca dinamik tasarımıyla rehber oluyor, hafta sonlarına renk katıyor.

HÜRRİYET PAZAR

Pazar günleri kahvaltıyla birlikte akla gelen ilk şeyler biri de Hürriyet Pazar. Gündemi belirleyen, analizini yapan, arka planını anlatan dosyalar, polemikler, dünyanın ve Türkiye’nin tanınmış isimleriyle özel söyleşilerin yanı sıra mizah, doğa, kadın hakları, engelli hakları gibi konularla öne çıkıyor, yaşam tarzı yazılarıyla gerçekten keyifli bir pazar günü geçirilmesini sağlıyor. Her geçen gün okur sayısını da arttıran Hürriyet Pazar’da pandemiye özel olarak; sağlık çalışanlarıyla röportajlar, koronavirüsle ilgili bilgilendirme ve tartışma yazıları da geniş yer buluyor. Vedat Milor, Ebru Erke gibi yazarları ve mutfak kültürüyle ilgili hazırladığı konuları ve söyleşileriyle gastronomi alanında önemli referanslardan biri olan Hürriyet Pazar; sağlık alanında dünyaca tanınmış ismimiz Dr. Mehmet Öz ile bilgi veriyor, Türkiye’nin en ünlü isimlerini Hakan Gence’nin söyleşileriyle ağırlıyor. Türkiye’nin en prestijli markalarından biri olan Hürriyet Pazar, tüm hafta boyunca konuşulan içeriğiyle pazar günleri gazete okuma alışkanlığının devam etmesini sağlıyor.

HÜRRİYET SEYAHAT

Seyahat trendleri ve kültürü hakkında rehberlik eden, hayal kurduran, bu hayalleri gerçekleştirmek için en iyi lokasyonlarla en uygun önerileri veren Hürriyet Seyahat, okurlarında dünyayı keşfetme isteği yaratıyor. 2011’den bu yana her pazar okuyucusuna ulaşan gazete yurtiçi ve yurtdışından yeni rotalar öneriyor, turizm sektöründeki fırsatlardan haberdar ediyor, küresel trendlere yer ayırıyor. Hürriyet Seyahat okurları Saffet Emre Tonguç ve Ebru Erke gibi konusunda uzman kalemlerin tavsiyeleriyle bir şehri, bir ülkeyi bambaşka bir gözle görüyor, dünya lezzetlerini adeta okuyarak deneyimliyor. İnternette ve sosyal medyada da içeriğiyle aktif olarak yer alan Hürriyet Seyahat, uzmanlardan alınan ‘en iyi’ seçkileriyle de her yaştan gezginlere yol gösteriyor. ‘Evde kalanlar’ı ise koltuklarında bir dünya turuna çıkarıyor.

HÜRRİYET ANKARA

“Kentini Yaşayan Gazete” sloganıyla 31 Mart 2006’da yayınlanmaya başlayan Hürriyet Ankara, geçen yıl da başkentin nabzını tuttu. 31 Mart yerel seçimleri sonrası “Seçimin Ardından Başkanlar Konuşuyor” yazı dizisiyle Ankara Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tüm başkanlarının ilk mesajlarını okurlarıyla buluşturdu, Hürriyet Ankara bürosunu ziyaret eden bakanların çok özel açıklamalarıyla da gündem yarattı. Hürriyet Ankara, “WhatsApp Şehir Hattı” ve “Burada Okur Yazar” adlı okur köşesiyle kent haberciliğinde öncü olmaya devam ediyor.

HÜRRİYET AKDENİZ

Bölgenin Lideri bu yıl da Hürriyet Akdeniz olmuştur. Dağıtım bölgesi Antalya, Burdur, Isparta olan Hürriyet Akdeniz, içeriğini medya sektöründeki güncel gelişmelere göre yenilemeye devam etmektedir. 2020 yılında “Hürriyet Akdeniz Editör Masası”nda yine kentin önde gelen isimlerini konuk edilmiştir. Ayrıca deneyimli muhabir ve editörlerimizin koronavirüs salgını sürecine yönelik hazırladığı özel haber/röportajlarla hem hızlı ve doğru bilgiyi aktarmış, hem de toplumun bilinçlenmesine yardımcı olmuştur. Yine turizm ve çevre alanında hazırlanan haberler Türkiye gündemini değiştirmiştir.  2020 yılında Burdur ve Isparta özelindeki haberlere de ağırlık vererek Hürriyet Akdeniz’in ‘bölge gazetesi’ olma özelliğini de ön plana çıkarılmıştır. Özel günler için yapılan özel sayfa tasarımları sosyal medyada çok konuşulanlar arasına girmiştir. Hürriyet Akdeniz, 2020 yılında Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nden (AGC) Turizm alanında ödüle layık görülmüş ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından verilen ‘Kente Önem Katanlar’ basın ödülünün de sahibi yine Hürriyet Akdeniz olmuştur.

HÜRRİYET EGE

Hürriyet Ege; 2 Ekim 1985 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Hürriyet Ege ulusal yayın yapan gazetelerin ilk bölge gazetesi olarak da medya tarihine geçmiştir. Çanakkale’den Antalya’ya kadar olan geniş bir coğrafyada haftanın her günü çıkan Hürriyet Ege; Ege Bölgesi’nde yaşayan 20 milyon insanın sesi, kulağı, sözcüsü olmaya devam etmektedir. Bölge insanının çok yakından tanıdığı geniş bir yazar kadrosuna sahip olan Hürriyet Ege; ekonomiden spora birçok konuda tematik ekleriyle de dikkat çekmektedir. Hürriyet Ege; deneyimli bir yazı işleri kadrosu tarafından İzmir Alsancak’taki merkez ofiste hazırlanmaktadır.

HÜRRİYET BURSA 

19 Nisan 2004 tarihinde yayınlanmaya başlayan Hürriyet Bursa, yayın hayatına başladıktan 7 yıl sonra bir revizyon geçirmiş, daha Bursalı ve daha yerel bir bölge gazetesi olmuştur. Bursa, Bandırma ve Susurluk’a dağıtılmaktadır. Gazetede, kaynakları Bursa bölgesine dayanmak kaydıyla, Sağlık, Eğitim, PET, İlçeler, Yalova, Futbol Konseyi, Bandırma ve Denizcilik, Kültür Sanat, Gastronomi,  İş’te Magazin, sayfaları hayata geçirilmiştir. 2019 yılında Bursa’nın önde gelen şirketlerinin inovatif İK uygulamalarını konu alan uzun soluklu bir yazı dizisi başlatılmıştır. 2020 yılında Covid-19 pandemisine bağlı olarak Bursa’nın önde gelen isimleriyle 4 ay süren söyleşiler yapılmış ve kanaat önderlerinin Bursa halkıyla buluşması sağlanmıştır. Bunların yanında ekonomi, çevre, Yeni Normal süreci ile ilgili yazı dizileri hazırlanmıştır.

HÜRRİYET ÇUKUROVA-GAP

Hürriyet Çukurova 29 Ekim 1989 yılında yayına başlamış, acısıyla, tatlısıyla, hüznüyle, mutluluğuyla 32. yıla girmiştir. Bölgenin lider ve tek gazetesi haline gelen Hürriyet Çukurova GAP, geçmiş yıllarda olduğu gibi bundan sonra da okurlarının sesi olmaya devam edecektir. Hürriyet Çukurova GAP her zaman olduğu gibi sanatın, sanatçının, sporun, sporcunun, öğretmenin öğrencinin kısaca halkın yanında olmaya devam edecektir.

Anamur’dan Van’a kadar 25 ilde dağıtılmakta olan Hürriyet Çukurova-GAP bölgenin sesi olmaktadır.

HÜRRİYET DAILY NEWS

2021 yılında 60. yaşını kutlayan Hürriyet Daily News, Türkiye’nin en eski ve etkili İngilizce yayını olması özelliğiyle, Demirören Medya Holding’in ‘dünyaya açılan penceresi’ olmayı sürdürmektedir.

60 yıldır Türkiye ve bölge gündemindeki gelişmeleri yabancı okurlara, uluslararası standartlardaki haberciliğiyle ulaştıran Hürriyet Daily News, 2020’de yaşanan gelişmeleri de en hızlı ve etkin biçimde aktarmaya devam etmiştir.

Tüm dünyayı derinden etkileyen COVID-19 salgını uluslararası düzeyde çalışma modellerini de köklü biçimde değişime zorlamış, medyanın çok önemli bir bölümü uzaktan çalışma esasına dönmüştür. Hürriyet Daily News, teknik birimlerle gazetecilerin eşgüdümü sayesinde yeni sisteme hızla uyum sağlamıştır.

Hürriyet Daily News bu süreçte Türkiye’deki diplomatlar, yerleşik yabancılar ve uluslararası iş dünyası temsilcileri için en önemli İngilizce haber kaynağı olmayı sürdürmüştür. Aynı dönemde Hurriyetdailynews.com web sitesi de aylık ortalama bir milyonun üzerinde uluslararası okuyucuya ulaşmayı başarmıştır. Web sitesinin okur profili de uluslararası reklam pastasından yararlanmak için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Hürriyet Daily News’ün 2020 itibariyle dijital olarak en çok takip edildiği altı ülke şu şekildedir:

  • ABD (%28.9)
  • Birleşik Krallık (%13.4)
  • Türkiye (%7.5)
  • Hindistan (%6.6)
  • Kanada (%5)
  • Avustralya (%4.2)

Başta bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını olmak üzere, 2020’de yaşanan sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmeler bir kez daha Hürriyet Daily News’un Türkiye ve bölgedeki gelişmeleri dünyaya aktarma konusundaki etkisini ve bu yayıncılığın özellikle dijital alandaki büyüme potansiyelini tekrar ön plana çıkarmıştır.

YENİ YÜZ, YENİ KÖŞELER

Bölgelerde ek bir maliyet gerektirmeyen “Hürriyet Yazıyor Sorunlar Çözülüyor”, “Futbol Konseyi”, “İş’te Magazin” köşeleri magazincemiyet sayfaları, şehir ve spor sayfaları hayata geçirilmiştir.​

HÜRRİYET BÖLGE GAZETELERİ

Tüm bölge gazetelerinde “Bölge Gazeteciliğinde Yeni Dönem” projeksiyonuyla Ekim 2016’da yenilenme süreci başlatılmıştır. İstanbul’da ve bölgelerde ayrı ayrı koordinasyon toplantıları yapılmıştır. Periyodik toplantılar ve düzenli iletişimle, bölge gazetelerinin logoları, köşeleri, sayfa düzenleri/çatıları, 1. Sayfa ve arka kapaklar vb. yenilenmiştir. ​

DİĞER BÖLGE GAZETELERİ

Günlük bölge gazeteleri dışında Karadeniz ve Kayseri’de, ilan alımına bağlı olarak aylık özel gazeteler hazırlanmaktadır. Yine Ege’de haftalık düzenli yayınlanan Bodrum gazetesi hazırlanmaktadır. Bu bölgelerin gazeteleri her yönüyle bölgede hazırlanıp, basıma hazır hale getirilmektedir. Bursa, Akdeniz ve Adana’da da bölgedeki farklı şehirler için ilanla koordinasyon içinde özel ayrı ekler yayınlanmaktadır.

ÖZEL SEKTÖR GAZETELERİ

Bölgelerde ayrıca Eğitim, Yapı-İnşaat, Ekonomi, Evlilik, Sevgililer Günü, Yılbaşı vb. gibi başlıklarla özel günler sayfaları hazırlanmaktadır. İlan alımına bağlı olarak ayrı bir ek olarak yayınlanmaktadır.