Yurtdışı Faaliyetleri


HÜRRİYET ALMANYA

Federal Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden-Walldorf’ta kurulu yayın merkezi ve baskı tesisiyle Avrupa’da da faaliyet gösteren Hürriyet, 1960’larda Avrupa’ya ilk işçi göçü başladıktan bir süre sonra Almanya’daki okurlarıyla buluşmuştur. Uçakla Münih’e getirilen gazeteler, buradan Türklerin yoğun yaşadığı bölgelere nakledilerek, dağıtılmıştır. Türk nüfusundaki artış ve misafir işçi olarak gelenlerin bu ülkeye yerleşmeye başlaması üzerine, gazetenin Almanya’da bir matbaada üretilmesine karar verilmiştir.

Hürriyet, 17 Nisan 1969’dan itibaren de Münih’te basılıp başta Almanya olmak üzere çeşitli Batı Avrupa ülkelerinde gazete ve dergi bayilerine gönderilerek, okurlarına sunulmuştur. O yıllardan itibaren Hürriyet, Avrupa baskıları üzerinden Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları ile Türk kökenlilere en uzun süreli ve kesintisiz hizmet sunan Türk gazetesidir ve Almanya çapında yaklaşık 7 bin, diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte toplam 8 bin noktada satışa sunulmaktadır.

Gazete, Türkçe dilindeki hizmetlerini, ana gazetenin web sitesinde, “hurriyet.com.tr/avrupa” altsayfası ile pekiştirmektedir. Burada, Avrupa’da yaşayan ve Türkçe konuşan herkesi hedefleyen haberler yer almaktadır. Basılı gazete ve internet vasıtasıyla ulaşılan bu yüksek erişim gücü ile Hürriyet, Avrupa’daki tarafsız haber ve yorum üstünlüğünü sürdürmektedir. Hürriyet, Başkent Berlin bürosundaki deneyimli gazetecileri ve çeşitli kentlerdeki Demirören Haber Ajansı muhabirleri kanalıyla, yıllardır Avrupalı Türk’ün nabzını tutmakta ve Türkiye ile Almanya arasında 30 Ekim 1961 tarihinde imzalanan İşçi Göçü Anlaşması’nın 60. yılında da onlara hizmetini en iyi şekilde sürdürmektedir. Türkiye’nin en güçlü gazetesi Hürriyet, Avrupa’daki yayın ve reklam çalışmalarını; Demirören Medya Grubu’nun Avrupa’ya açılan penceresi olarak faaliyet gösteren Demirören Media International GmbH şirketinin çatısı altında sürdürmektedir. Şirket, dijital habercilikteki faaliyet alanını Almanca “hurriyet.de” haber sitesi ile genişleterek, Avrupa’da, Almanca konuşulan ülkelerde yaşayan ve kendisini Almanca lisanında daha iyi ifade eden yeni nesil Türk ve Türk kökenliler ile Almanlara erişmeyi hedeflemiştir.

Almanya’daki en tanınmış Türk medya markası olan Hürriyet, Türk-Alman Sağlık Vakfı, gibi sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa düzenlediği sosyal kampanyalar vasıtasıyla kurumsal sosyal sorumluluk alanında da öncülük etmektedir. Eğitim, sağlık, spor başta olmak üzere, Frankfurt Film Festivali ve Türk Tiyatro Festivali gibi çeşitli kültürel etkinliklere ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu ile Almanya Türk Toplumu ya da Hessen Türk Toplumu  gibi derneklerin özellikle gençlerle ile ilgili projelerine destek vermektedir. Öte yandan, dört farklı alfabede ve yedi farklı dilde yaklaşık 25 yayının baskısını gerçekleştiren baskı tesisi ise, Hürriyet Almanya Şubesi olarak faaliyet göstermektedir. Tesis, tek genişlikli bobin kullanan makina parkuru yapısı ile baskı aralarının kısa sürmesini sağlayarak, düşük ve orta ölçek tirajlı uluslararası ve etnik nitelikli yayınlar için idealdir. Üç baskı makinasının her biri 24 sayfa renkli üretim yapabilen ve ana gazetenin içine aynı anda 6 adet ilave atma kapasitesine sahip olan tesiste, “Hürriyet Gazetesi”ne ek olarak, uluslararası günlük ekonomi gazetesi İngiliz “The Financial Times”ın Almanya ile çevresindeki ülkeler için hazırlanan edisyonları, Axel Springer Yayınevi’ne ait Avrupa’nın en çok okunan gazetesi Alman “Bild”in Ren/Main Bölgesi ile Frankfurt Anaşehir tirajları, Amerikan yayını “Stars&Stripes”ın Kıta Avrupası edisyonları, Çin’den “China Daily Global”, Alman atçılık sporuna yön veren “Sportwelt”, Arap dünyasından “Asharq Al-Awsat”in yanında, ülkemizden “Sözcü”, “Sabah” ve “Milli Gazete”nin Batı Avrupa yayınları da basılmaktadır.

Almanya’dan “Bild am Sonntag”, “Welt am Sonntag”, “Welt am Sonntag kompakt” ile CDU Partisi Hessen Eyalet Teşkilatı’nın “Senioren-Kurier”, Polonya’dan “Info&Tips”, Japonya’dan Japonca/Almanca “Express”, Çin temsilcileri İngilizce “China Weekly”, Çince/Almanca “Chinesische Handelszeitung”, Çince/İngilizce “Global Times”, “Mega Bulmaca”, ücretsiz yayınlar “Trigonal”, “Hayat” ve “Nokta” ile  kanaat önderleri arasında önemli bir kaynak olarak kabul gören “The Security Times” matbaanın periyodik üretimlerindendir. Haftanın 7 günü faaliyet gösteren matbaanın günlük baskı tirajı ortalama 250 bin adedi aşmaktadır.